Konserwacja komputera

Wielu użytkowników zaniedbuje okresową obsługę komputera. Należy pamiętać, że komputer stacjonarny czy notebook wymaga czyszczenia, konserwacji i okresowej obsługi żeby pracować długo i niezawodnie.

 

wentylator-lapek

 

Zarówno w komputerze stacjonarnym i jak i przenośnym konieczne jest wyczyszczenie kurzu przynajmniej raz w ciągu roku. Zaniechanie tej czynności może spowodować pogorszenie chłodzenia procesora i w efekcie jego przegrzanie. Częste są przypadki nie czyszczenia komputera przez nawet kilka lat, które kończą się kosztowną naprawą.

Za odprowadzanie ciepła z procesora odpowiedzialny jest radiator, który przylega do procesora. Aby polepszyć jego kontakt z powierzchnią procesora używa się pasty termoprzewodzącej, która ma za zadanie wypełnić szczeliny pomiędzy dwoma powierzchniami i zapewnić optymalny kontakt. Pasta wysokiej klasy jest w stanie zachować swoje właściwości nawet przez kilka lat. Oryginalne pasty stosowane w komputerach stacjonarnych jak i laptopach mają znacznie gorsze właściwości i już po roku zaleca się ich wymianę. Objawem wyschnięcia pasty jest m.in. przegrzewanie się procesora, co prowadzi do zawieszania komputera lub jego niestabilnej pracy.

 

wentylator-stac

 

Podczas sprawdzany jest stan wszystkich wentylatorów, jeśli któryś z nich wykazuje nadmierne zużycie jest wymieniany. Niesprawny wentylator może być przyczyną przegrzania komputera. Jeżeli komputer nagle stał się głośniejszy lub wręcz przeciwnie, ucichł- należy niezwłocznie skontrolować stan wentylatorów.

Podczas kontroli sprawdzany jest stan kondensatorów na płycie głównej, karcie graficznej i w zasilaczu. Ich zużycie powoduje problemy z uruchamianiem komputera ale zdiagnozowane odpowiednio wcześnie mogą być wymienione i nie doprowadzić do awarii.

 

kondensator

 

Każdorazowo należy skontrolować system operacyjny pod kątem obecności wirusów i złośliwego oprogramowania a także innych konfliktów.

Jak widać komputer, w którym jest pozornie wszystko dobrze, wymaga okresowych konserwacji aby utrzymać ten stan i zareagować odpowiednio wcześnie na awarię.